Sobota 10-13 Co nowego w endoskopii (wykład 15 min – 5 prac z ostatnich 18 mcy)
EUS
Zaangażowani eksperci: doc. Anna Wiechowska Kozłowska, dr Joanna Ligocka, dr Henryk Gomuła
ECPW
Zaangażowani eksperci: prof. Mateusz Jagielski, dr Piotr Gietka, dr Sławomir Kozieł, dr Jan Pertkiewicz
ESD
Zaangażowani eksperci: prof. Michał Kamiński, dr Paweł Rogalski, dr Jacek Drzewiecki, doc. Michał Spychalski, dr Jan Pertkiewicz
Tamowanie krwawień/mukozektomia
Zaangażowani eksperci: doc. Krzysztof Kurek, prof. Kryspin Mitura, dr Maciej Rupiński, dr Krzysztof Figuła, dr Szymon Pietruszka
Leczenie przetok i zwężeń
Zaangażowani eksperci: Prof. Jacek Sobocki, dr Maciej Matyja, dr Wojciech Milanowski
Piątek – 9-11
Jak opisać gastroskopię?
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak rozpoznać metaplazję/zanik, jak wygląda wczesny rak żołądka, co powinien zawierać opis gastroskopii, jak prawidłowo wykonać dokumentację fotograficzną badania to jest to kurs dla Ciebie. Dowiesz się również jak diagnozować polipy żołądka, które z nich są kandydatami do resekcji endoskopowej, kiedy trzeba pobierać biopsję, a kiedy wystarczy dokładny opis i zdjęcie.
Kurs poprowadzą dr Nastazja Pilonis, dr Marcin Romańczyk oraz dr Wojciech Milanowski
Piątek 11-13
Przełyk Barreta – podstawy
Rozpoznanie, leczenie i nadzór nad pacjentem z przełykiem Barreta z pewnością nie należy do prostych zadań. Jak rozpoznać przełyk Barreta? Jak pobierać biopsje? Przełyk Barreta a przepuklina rozworu przełykowego – pułapki diagnostyczne. Ogniska dysplazji/raka w przełyku Barreta – jak wyglądają? Kiedy pacjenta z przełykiem Barreta wysłać do ośrodka referencyjnego? Typy leczenia endoskopowego w przełyku Barreta.
Z tymi zagadnieniami zmierzą się nasi wykładowcy – dr Włodzimierz Januszewicz dr Krzysztof Figuła ora dr Marcin Romańczyk.
Piątek 14-16
Leczenie endoskopowe powikłań chirurgicznych.
Nieodłącznym elementem chirurgii są powikłania. Na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia endoskopowego nieszczelności przewodu pokarmowego. Kiedy i jak stent? Jak go założyć? Kiedy terapia podciśnieniowa? Jak często wymieniać endosponge? Czy bać się badania endoskopowego bezpośrednio po zabiegu operacyjnym? Co zrobić by było ono bezpieczne?
Te i inne zagadnienia omówią prof. Jacek Sobocki, prof. Mirosław Szura, dr Maciej Matyja.
Piątek 16-18
Endoskopowe dostępy żywieniowe.
Każdy endoskopista pracujący w warunkach szpitalnych musi zmierzyć się z założeniem PEG-a. Wszyscy wiemy, że nie jest to proste. Pull czy Push? Jak wybrać miejsce gastostomii? Jak bezpieczenie założyć PEG? A może esofagostomia? Jak pielęgnować PEG? Jak bezpiecznie usunąć PEG?
Kurs poprawdzą znakomici eksperci – prof. Jacek Sobocki i dr Maciej Rupiński
Sobota 10-12
Leczenie krwawień żylakowych i nieżylakowych
Krwawienie do przewodu pokarmowego to najczęstsze wskazanie do endoskopii w trybie ostrodyżurowym. Kiedy ją wykonać? Jak przygotować pacjenta? W jakim znieczuleniu? Jak leczyć krwotok z żylaków przełyku? Jakimi metodami hemostazy endoskopowej powinniśmy umieć się posługiwać? Co nowego w tej dziedzinie endoskopii?
Kurs poprawadzą – dr Sławomir Kozieł, dr Marek Winiarski i dr Joanna Ligocka
Czwartek 11-14 Kurs wstępny z endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich Czwartek 14-17 Kurs wstępny z endoskopii dolnego odcinka przewodu pokarmowego Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich Czwartek 14-17 Kurs wstępny endoskopii zabiegowej Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów PolskichChirurgów Polskich